Географски положај

Dimitrovgrad, (do 1950. godine Caribrod), grad i središte istoimene opštine (481 km2) nalazi se na 43,01° sgš. i 22,45° igd. u krajnjem jugoistočnom delu Srbije, u gornjem toku reke Nišave, na oko 90 km istočno od Niša. U pirotskom je okugu i od Pirota je udaljen 20 km u uzvodnom smeru ka istoku. Smešten je skoro na samoj granici sa susednom Republikom Bugarskom. Od Sofije, bugarske prestonice, udaljen je oko 65 km. Grad se nalazi na 463m nadmorske visine predplaninskog dela planine Vidlič i predplaninskog severnog pobrđa Greben planine.
Okolinu Dimitrovgrada čini brdsko-planinski predeo izdužen u pravcu jugozapad-severoistok. Krupni oblici reljefa prostiru se upravno na pravac pružanja teritorije. Teritoriju čini deo Gornjeg Ponišavlja, od koga se u pravcu severoistoka nastavlja Zabrđe, Vidlič i Gornji Visok. Jugozapadno od doline Nišave dominira brdsko-planinsko zemljište poznato kao Burel, Derekul, i Barje, koje je na istoku ograničeno dolinom reke Lukavice, a na zapadu prosečeno klisurom Jerme. Istočno i jugoistočno dimitrovgradski kraj ograničen je teritorijom Bugarske, a na severu i severozapadu su teritorije opština Pirot i Babušnica. U celini to je brdsko-planinski kraj kroz koji je usečen deo doline Nišave, koji je uzan i kratak sa pravcem pružanja jugoistok-severozapad. Sam grad je u središtu svog atara od 17,17 km2.
Dimitrovgrad je jedan od centara bugarske nacionalnosti u SCG. Kroz sam grad prolaze dve saobraćajnice svetskog značaja- međunarodni autoput (nekada rimski drum Via militaris) i železnička pruga Beograd-Niš-Sofija. Preko njih funkcioniše drumski i železnički saobraćaj Evrope sa azijskim kontinentom.
Na oko 2 km istočno od Dimitrovgrada nalazi se granični prelaz Gradina. U blizini grada je i rudnik lignita Zabrđe. Na jugozapadu je turistički i lečilišni kompleks Zvonačka banja sa vodom temperature 28 stepeni.